PKG.1B.307.CLLD52
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PKG.1B.307.CLLD52 PDF
Type Description
Series:1B
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:307
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Rear Side Nut
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:G
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C