PAG.M1.4GL.AC52G
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PAG.M1.4GL.AC52G PDF
Type Description
Series:2P
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:M14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Orientation:G
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Gray
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN CIRC PLUG 5POS GOLD CRIMP