FHG.2B.308.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
DataSheet
FHG.2B.308.CLAD72Z PDF
Type Description
Series:2B
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:308
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):10A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C