KA78RM33TSTU
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
KA78RM33TSTU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):10 mA
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C