CAT6 PUR-020FT
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CAT6 RJ45, PUR, FLEX RATED-20FT
Catalog
Modular Cables
DataSheet
CAT6 PUR-020FT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Round Cable
Connector Type:Plug to Plug
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Number of Positions/Contacts:8p8c (RJ45, Ethernet)
Length:20.00' (6.10m)
Shielding:Shielded
Color:Purple
Features:Flex Rated
Style:Cat6, Industrial Environments
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
UJRBU100BL
UJRBU100BL
ZONE CORD, CAT 6 UTP SOLID RISER
513-26-4400-WH-0007F
513-26-4400-WH-0007F
CABLE MOD 4P4C PLUG TO CABLE 7'
UTP28X23BU
UTP28X23BU
CAT 6A 28AWG UTP PATCH CORD, CM/
STTH20R04D
STTH20R04D
DIODE GEN PURP 400V 20A TO220AC