CAT6 PVC-025FT
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CAT6 RJ45, PVC, FLEX RATED-25FT
Catalog
Modular Cables
DataSheet
CAT6 PVC-025FT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Round Cable
Connector Type:Plug to Plug
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Number of Positions/Contacts:8p8c (RJ45, Ethernet)
Length:25.00' (7.62m)
Shielding:Shielded
Color:Purple
Features:Flex Rated
Style:Cat6, Industrial Environments
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
STP6X12MBL
STP6X12MBL
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 39.37'
C501106007
C501106007
CABLE MOD 8P8C PLUG TO PLUG 7'
STP6X15MGRF2
STP6X15MGRF2
CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG 49.21'
2SA1695
2SA1695
TRANS PNP 140V 10A TO3P
CAT6 PVC-025FT
CAT6 PVC-025FT
VSS-20
VSS-20
20M PLUMBING SPOOL, FOR USE WITH
VRFS22060GTIDMTL
VRFS22060GTIDMTL
SSD 60GB 2.5" MLC SATAIII 5V