CF77-UL-07-18
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
CABLE 18COND 18 AWG GRAY 1=1FT
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CF77-UL-07-18 PDF
Type Description
Series:chainflex®
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:18
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter:0.531" (13.49mm)
Shield Type:-
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Gray
Ratings:-
Features:Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage:1000 V