CRT12-2RD-50
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 10KV RED 50'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CRT12-2RD-50 PDF
Type Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:19/25
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.142" (3.61mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:50.00' (15.24m)
Voltage:10kV
Operating Temperature:-90°C ~ 200°C