2617/16-WH-500
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 500'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
2617/16-WH-500 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:55/33
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:0.155" (3.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.045" (1.14mm)
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C