2617/14-BK-500
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 500'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
2617/14-BK-500 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:41/30
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:0.165" (4.19mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.045" (1.14mm)
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C