CRT12-10BK-100
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CRT12-10BK-100 PDF
Type Description
Series:MIL-Spec QQ-W-343 and Mil-W-16878, CRT
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:12 AWG
Conductor Strand:19/25
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.302" (7.67mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:50kV
Operating Temperature:-90°C ~ 200°C