2671/30GN-1000
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 30AWG GREEN 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
2671/30GN-1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:30 AWG
Conductor Strand:28/44
Conductor Material:Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:0.031" (0.79mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.010" (0.25mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C