55A1812-14-9-9CS2275
Description
CABLE 14AWG SHIELDED FEET
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A1812-14-9-9CS2275 PDF
Type Description
Series:MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Package:Digi-Spool™, Continuous Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:14 AWG
Conductor Strand:19/27
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.127" (3.23mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.008" (0.20mm)
Length:Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C