CMC-0553-00-9
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DL STRND 2/0AWG WHT 500'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
CMC-0553-00-9 PDF
Type Description
Series:CMC-0553
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:2/0 AWG
Conductor Strand:1330/30
Conductor Material:Copper, Nickel Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.553" (14.05mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.015" (0.38mm)
Length:500.0' (152.4m)
Voltage:600V