2200/16BK-100
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
2200/16BK-100 PDF
Type Description
Series:MIL-W-16878 Type B
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.078" (1.98mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.010" (0.25mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:150V
Operating Temperature:80°C