H6-0100-0375-05-A-Y-A-F-A-X
Manufacturer
Phoenix America
VIGOR # :
Description
NON-UNIVERSAL HUB ENCODER KIT
Catalog
Encoders
DataSheet
H6-0100-0375-05-A-Y-A-F-A-X PDF
Type Description
Series:H6
Package:Bulk
Part Status:Active
Encoder Type:Incremental
Output Type:Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution:100
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.5V
Actuator Type:3/8" Open Center
Detent:No
Built in Switch:No
Mounting Type:Chassis Mount, Motors
Orientation:Vertical
Termination Style:Wire Leads
Rotational Life (Cycles Min):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HRPG-ASCA#16C
HRPG-ASCA#16C
ROTARY ENCODER OPTICAL 120PPR
ROTARY ENCODER OPTICAL 2500PPR
OPTICAL ENCODER 28V 1" SHAFT
SiT3372AI-1E9-30NU100.000000X
SiT3372AI-1E9-30NU100.000000X
XTAL OSC VCXO 100.0000MHZ LVPECL
SiT3372AI-1B2-33NH14.400000T
SiT3372AI-1B2-33NH14.400000T
XTAL OSC VCXO 14.4000MHZ LVPECL