55.1-ND-24-5.5-4
Manufacturer
J.W. Winco
VIGOR # :
Description
DISC-SHAPED RAW MAGNET
Catalog
Magnets - Multi Purpose
DataSheet
55.1-ND-24-5.5-4 PDF
Type Description
Series:GN 55.1
Package:Box
Part Status:Active
Shape:Round
Magnetization:-
Material:Neodymium Iron Boron (NdFeB)
Finish:Steel
Grade:-
Gauss Strength:-
Size:0.945" Dia x 0.157" H (24.00mm x 4.00mm)
Operating Temperature:80°C (TA)