52.4-AN-20-M6-E
Manufacturer
J.W. Winco
VIGOR # :
Description
STEEL CYLINDER RETAINING MAGNET
Catalog
Magnets - Multi Purpose
DataSheet
52.4-AN-20-M6-E PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Shape:Cylindrical
Magnetization:-
Material:Alnico (AlNiCo)
Finish:Steel, Zinc
Grade:-
Gauss Strength:-
Size:0.787" Dia x 0.984" H (20.00mm x 25.00mm)
Operating Temperature:450°C (TA)