FM10-SMD03-NONO
Manufacturer
SMD Sensors
VIGOR # :
Description
DUAL SWITCH 6" LONG 1/2" NPT,INT
Catalog
Float, Level Sensors
DataSheet
FM10-SMD03-NONO PDF
Type Description
Series:FM10-SMDX-XXXX
Package:Box
Part Status:Active
Type:Liquid
Output Type:Switch (2) (Dual Float)
Output Configuration:SPST-NO, SPST-NO
Current:500 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:0.5
Switch Actuation Level:1.25", 4.75" (31.75mm, 120.65mm)
Mounting Type:Male 1/2" (12.7mm) NPT
Material - Housing & Prism:316 Stainless Steel
Operating Temperature:125°C
Voltage Rating:120VDC, 250VAC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MS10C
MS10C
CABLE FLOAT SPDT 10A POLY