NRB20-L3-A2-V1
Manufacturer
Pepperl+Fuchs
VIGOR # :
Description
INDUCTIVE SEN 20MM PNP
Catalog
Proximity Sensors
DataSheet
NRB20-L3-A2-V1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Sensor Type:Inductive
Sensing Distance:0.787" (20mm)
Output Type:PNP-NC/NO, 4-Wire
Response Frequency:-
Shielding:Unshielded
Material - Body:Zinc Die-Cast
Voltage - Supply:10V ~ 30V
Termination Style:Connector
Operating Temperature:-25°C ~ 70°C