CR4120-0.5
Manufacturer
CR Magnetics, Inc.
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
CR4120-0.5 PDF
Type Description
Series:CR4100
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:500mA
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:-
Frequency:20Hz ~ 5kHz
Linearity:-
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:24V
Response Time:250ms
Current - Supply (Max):40mA
Operating Temperature:0°C ~ 60°C