CR4160-30
Description
SENSOR CURRENT XFMR 30A AC
DataSheet
CR4160-30 PDF
Sensor Type:Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:30A
Number of Channels:2
Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:-
Frequency:20Hz ~ 5kHz
Linearity:-
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:24V
Response Time:250ms
Current - Supply (Max):70mA
Operating Temperature:0°C ~ 60°C