DL2000ID
Manufacturer
Danisense
VIGOR # :
Description
CURRENT TRANSDUCER 2000A
Catalog
Current Sensors
DataSheet
DL2000ID PDF
Type Description
Series:DL
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:2000A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Current
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 300kHz
Linearity:±0.0001%
Accuracy:-
Voltage - Supply:±14.25V ~ 15.75V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):185mA
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C (TA)
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module, Single Pass Through
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ACS732KLATR-40AB-T
ACS732KLATR-40AB-T
AUTOMOTIVE GRADE HIGH BANDWIDTH
LES 15-NP
LES 15-NP
SENSOR CURRENT HALL 15A UNIPOLAR
ACS781LLRTR-100B-T
ACS781LLRTR-100B-T
HIGH-PRECISION LINEAR HALL-EFFEC
DS50ID
DS50ID
CURRENT TRANSDUCER 50A
DL2000ID
DL2000ID
CURRENT TRANSDUCER 2000A