ACS714ELCTR-20A-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
DataSheet
ACS714ELCTR-20A-T PDF
Part Status:Not For New Designs
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:20A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:100mV/A
Frequency:DC ~ 80kHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±1.5%
Voltage - Supply:5V
Response Time:3.5µs
Current - Supply (Max):13mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)