ACS723LLCTR-20AB-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS723LLCTR-20AB-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:20A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:100mV/A
Frequency:DC ~ 80kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±3%
Voltage - Supply:5V
Response Time:5µs
Current - Supply (Max):14mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)