DM1200UB-10V
Manufacturer
Danisense
VIGOR # :
Description
CURRENT TRANSDUCER 1200A
Catalog
Current Sensors
DataSheet
DM1200UB-10V PDF
Type Description
Series:DM
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing:1200A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 300kHz
Linearity:±0.0015%
Accuracy:-
Voltage - Supply:±14.25V ~ 15.75V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):141mA
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C (TA)