MCA1101-50-5
Description
50A, 5V, FIX GAIN, 1.5MHZ BW, GA
DataSheet
MCA1101-50-5 PDF
Sensor Type:-
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:35mV/A
Frequency:1.5MHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±3.6%
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Response Time:300ns
Current - Supply (Max):8mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HTFS 800-P
HTFS 800-P
SENSOR CURRENT HALL 800A AC/DC
CR4150-5
CR4150-5
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC
MAGNELAB SCT-1250-800, 800A:333M
ELECTRONIC SIDE CUTTER
ATIBCV
ATIBCV
ANTIMICROBIAL CLASS 100 CLEANROO
107-P
107-P
SHEARS ADJUSTABLE TENSION
MCA1101-50-5
MCA1101-50-5