T60404N4647X160
Manufacturer
VACUUMSCHMELZE GmbH & Co. KG.
VIGOR # :
Description
CURRENT SENSOR,100A, PRI OPEN, 5
Catalog
Current Sensors
DataSheet
T60404N4647X160 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Closed Loop
Current - Sensing:100A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 100kHz
Linearity:±0.1%
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Response Time:1µs
Current - Supply (Max):16mA
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)