RCT24-1000
Manufacturer
Aim Dynamics
VIGOR # :
Description
RCT24-1000 ROGOWSKI COIL OUTPUTS
Catalog
Current Sensors
DataSheet
RCT24-1000 PDF
Type Description
Series:RCT
Package:Box
Part Status:Active
For Measuring:AC
Sensor Type:Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:1000A
Number of Channels:1
Output:-
Sensitivity:-
Frequency:20Hz ~ 5kHz
Linearity:-
Accuracy:±0.5%
Voltage - Supply:-
Response Time:-
Current - Supply (Max):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C