AIMH040-800A-420
Description
CURRENT SENSOR 800A 4-20MA
DataSheet
AIMH040-800A-420 PDF
Type Description
Series:AIMH040
Package:Bag
Part Status:Active
For Measuring:DC
Sensor Type:Hall Effect
Current - Sensing:800A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:-
Frequency:DC ~ 10kHz
Linearity:-
Accuracy:±1%
Voltage - Supply:±15V
Response Time:-
Current - Supply (Max):35mA
Operating Temperature:-10°C ~ 85°C