CSLW6B40M
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SENSOR CURRENT HALL 40MA AC/DC
Catalog
Current Sensors
DataSheet
CSLW6B40M PDF
Type Description
Series:CSLW
Package:Bulk
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:40mA
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:25.5V/A
Frequency:-
Linearity:-
Accuracy:-
Voltage - Supply:4.5V ~ 10.5V
Response Time:3µs
Current - Supply (Max):9mA
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C