ACS722LLCTR-40AU-T
Description
SENSOR CURRENT HALL 40A DC
DataSheet
ACS722LLCTR-40AU-T PDF
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:40A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:66mV/A
Frequency:DC ~ 80kHz
Linearity:±1%
Accuracy:±3%
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Response Time:5µs
Current - Supply (Max):12mA
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Polarization:Unidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)