ACS710KLATR-10BB-T
Description
CURRENT SENSOR
Catalog
Current Sensors
DataSheet
ACS710KLATR-10BB-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Last Time Buy
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing:10A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:85mV/A
Frequency:120kHz
Linearity:±0.25%
Accuracy:±1.6%
Voltage - Supply:3V ~ 5.5V
Response Time:4µs
Current - Supply (Max):14.5mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)