MCA1101-50-3
Description
50A, 3.3V, FIX GAIN, 1.5MHZ BW,
DataSheet
MCA1101-50-3 PDF
Sensor Type:-
Current - Sensing:50A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:25mV/A
Frequency:1.5MHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±3.6%
Voltage - Supply:3.15V ~ 3.45V
Response Time:300ns
Current - Supply (Max):6mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)