MCR1101-20-3
Manufacturer
Aceinna Inc.
VIGOR # :
Description
20A, 3.3V, RATIOMETRIC, 1.5MHZ B
Catalog
Current Sensors
DataSheet
MCR1101-20-3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:-
Current - Sensing:20A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:66mV/A
Frequency:1.5MHz
Linearity:±1.5%
Accuracy:±3%
Voltage - Supply:3.15V ~ 3.45V
Response Time:300ns
Current - Supply (Max):6mA
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Bidirectional
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)