RAS1-100S-A1K-T
Manufacturer
Loadstar Sensors
VIGOR # :
Description
100 LB S-BEAM ANALOG KIT TENSION
Catalog
Force Sensors
DataSheet
RAS1-100S-A1K-T PDF
Type Description
Series:RAS1
Package:Box
Part Status:Active
Operating Force:45.36kgf (100lbs)
Output:Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
Sensor Type:Load Cell
Accuracy:±0.02%
Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
Voltage - Supply:5V ~ 10V
Actuator Type:S-Beam
Actuator Style/Size:-
Includes:Sensor, Analog Interface, Power Supply, Calibration w/Certificate
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C