RES2-010M-D1MU-LP-T
Manufacturer
Loadstar Sensors
VIGOR # :
Description
10 KGF S-BEAM JR USB KIT TENSION
Catalog
Force Sensors
DataSheet
RES2-010M-D1MU-LP-T PDF
Type Description
Series:RES2
Package:Box
Part Status:Active
Operating Force:10.00kgf (22lbs)
Output:USB
Sensor Type:Load Cell
Accuracy:±0.5%
Compensated Temperature:-10°C ~ 40°C
Voltage - Supply:5V ~ 10V
Actuator Type:S-Beam
Actuator Style/Size:-
Includes:Sensor, USB Interface, Software, Calibration w/Certificate
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C