GUVB-S11SD
Manufacturer
Genicom
VIGOR # :
Description
UV-B SENSOR (240-320) /SMD3528
Catalog
Optical Sensors - Photodiodes
DataSheet
GUVB-S11SD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Wavelength:-
Color - Enhanced:Ultraviolet (UV)
Spectral Range:240nm ~ 320nm
Diode Type:Schottky
Responsivity @ nm:0.11 A/W @ 300nm
Response Time:-
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):3 V
Current - Dark (Typ):1nA (Max)
Active Area:0.076mm²
Viewing Angle:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C