EPC200-CSP5
Manufacturer
ESPROS Photonics AG
VIGOR # :
Description
SENSOR PHOTODIODE 850NM
Catalog
Optical Sensors - Photodiodes
DataSheet
EPC200-CSP5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Wavelength:850nm
Color - Enhanced:Infrared (NIR)/Red
Spectral Range:400nm ~ 1030nm
Diode Type:-
Responsivity @ nm:0.61 A/W @ 850nm, 0.43 A/W @ 940nm
Response Time:300ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):20 V
Current - Dark (Typ):5nA
Active Area:-
Viewing Angle:150°
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C