T21MU18KCI
Manufacturer
Temprel
VIGOR # :
Description
18" PROBE LENGTH X 1/8" PROBE DI
Catalog
Test Leads - Thermocouples, Temperature Probes
DataSheet
T21MU18KCI PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Type:K-Type Thermocouple
Usage:Liquids, Semi Solids
Tip Type:Immersion / Penetration, Rounded
Plug Type:Sub-Mini (Thermocouple Plug)
Probe Temperature Range:-328 ~ 2282°F (-200 ~ 1250°C)
Cable Length:-
Cable Insulation:-
Plug Color:Yellow
Probe Length:18.000" (457.20mm)
Probe Material:Inconel
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
COM1705
COM1705
TYPE-K BRAIDED THERMOCOUPLE
80PK-24
80PK-24
PROBE AIR TEMP SUREGRIP TYPE-K
FK21M
FK21M
CHISEL PROBE FOR FOOD
BCC0A8E
BCC0A8E
CONNECTION=7/8"-FEMALE, STRAIGHT
CBL USB A PLUG-MNI A PLUG 1M BLK
T21MU18KCI
T21MU18KCI