SL250-10.4/208+LXI
Manufacturer
Magna-Power Electronics
VIGOR # :
Description
POWER SUPPLY PROGRAMED DC 2.6 KW
Catalog
Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
DataSheet
SL250-10.4/208+LXI PDF
Type Description
Series:SL
Package:Box
Part Status:Active
Type:Rack Mount (AC to DC)
Voltage - Supply:208VAC
Voltage - Output:0 ~ 250VDC
Current - Output:0 ~ 10.4A
Display Type:LED
Number of Characters:3.5, 4
Number of Outputs:-
Size / Dimension:24.000" L x 19.000" W x 1.720" H (609.60mm x 482.60mm x 44.50mm)
Features:Ethernet, Programmable, RS-232, Tracking
Power (Watts):2600W