Z8F011APB020EG
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
DataSheet
Z8F011APB020EG PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Core Processor:eZ8
Core Size:8-Bit
Speed:20MHz
Connectivity:IrDA, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:6
RAM Size:256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):2.7V ~ 3.6V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)