ATTINY2313V-10SUR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
DataSheet
ATTINY2313V-10SUR PDF
Type Description
Series:AVR® ATtiny
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Core Processor:AVR
Core Size:8-Bit
Speed:10MHz
Connectivity:SPI, UART/USART
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:18
RAM Size:128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):1.8V ~ 5.5V
Data Converters:-
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)