
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Encore!® XP® |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Core Processor: | eZ8 |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 20MHz |
| Connectivity: | I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O: | 33 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | - |
| RAM Size: | 3K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 40-DIP (0.620", 15.75mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 310 |
Current price of Z8F1680PM020EG is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 30LSSOP
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8UDFN
IC MCU 32BIT 1.5MB FLSH 176LFQFP
CONN RPC3.50 PLUG STR 50OHM
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
IC COMPARATOR MAGNITUDE 4B 16DIP
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL