
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Output Configuration: | Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.8V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage Dropout (Max): | 0.1V @ 600mA |
| Current - Output: | 1A |
| Current - Quiescent (Iq): | 500 µA |
| Current - Supply (Max): | - |
| PSRR: | 89dB (1kHz) |
| Control Features: | Enable |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOT-89-5 |
| Supplier Device Package: | SOT-89-5 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of NJM2842U2-018-TE2 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG LINEAR FIXED STNDRD REG
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220AB
IC REG LINEAR 9V 500MA 8HTSOP
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1808
IC REG LINEAR 4V 60MA SOT23-5
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT89-5
RES 4.3 OHM 5% 1/2W AXIAL