HTPLREG15TC
Manufacturer
Honeywell Aerospace
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 15V 500MA 4PIN PWR
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
HTPLREG15TC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):28V
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):3V @ 250mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):1.5 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:66dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Short Circuit
Operating Temperature:-55°C ~ 225°C