NJM12877F25-TE1
Manufacturer
New Japan Radio (NJR)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NJM12877F25-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.12V @ 100mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):210 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:66dB (1kHz)
Control Features:Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C