PL20-20-130B
Manufacturer
Tamura
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
PL20-20-130B PDF
Type Description
Series:PL20-xx-130B
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 10V, Series 20V
Current - Output (Max):Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:20VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:57.20mm L x 47.60mm W
Height - Seated (Max):41.28mm
Voltage - Isolation:3500Vrms
Weight:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
266N12
266N12
PWR XFMR LAMINATED 50.4VA CHAS
3FD-348
3FD-348
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA TH
XF-00300-2042
XF-00300-2042
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
AMA90DU1-240037Y
AMA90DU1-240037Y
90 WATTS AC/DC US DESKTOP ADAPTE
PL20-20-130B
PL20-20-130B
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
TG315
TG315
FUNCTION GENERATOR 3MHZ LCD