NJM2871BF28-TE1
Manufacturer
New Japan Radio (NJR)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NJM2871BF28-TE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):14V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 60mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C