TC1301A-AAAVUATR
Description
IC REG LIN 3.3V/3.3V/2.63V 8MSOP
DataSheet
TC1301A-AAAVUATR PDF
Output Type:Fixed
Number of Regulators:2
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V, 3.3V, 2.63V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 300mA, 0.25V @ 150mA
Current - Output:300mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:58dB (100Hz)
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)